موضوع
آخرین اخبار

جهانگردی جزیره کرت

یک مقصد استثنایی برای تابستان
کرت، بزر گترین جزیره یونان است؛ جزیره ای باریک و بلند در میان دریای مدیترانه که روزگاری مرکز که نترین تمدن اروپایی، مینوسی، بوده است. جزیره ی کرت، با آ ب و هوای گرم و معتدل، یکی از بهترین گزینه ها برای سفرهای بهار و تابستان است. در نیمه ی دوم سال و با سردشدن هوا و بارندگی، امکان ورزش های آبی در سواحل وجود ندارد و با این که تابستان ها میزان رطوبت هوا بیشتر می شود ولی آفتاب درخشان روزانه در کنار نسیم خنک شب ها، هوای شرجی ساحلی را قابل تحمل می کند.

بازدید از هرا کلیون و چانیا
کرت، دو تا شهر مهم دارد: هرا کلیون و چانیا؛ هرا کلیون بزر گترین شهر جزیره است و فرودگاه کوچکی دارد که با وجود پروازهای روزانه از اروپا، مخصوصاً بین ماه های آوریل تا نوامبر که شمار توریست ها زیاد می شود، پروازهای بین المللی از دیگر کشورها به ندرت انجام می گیرد. فرودگاه چانیا هم که یک فرودگاه کوچک و محلی است. بهترین راه برای رسیدن به کرت، پرواز به آتن، و از آ نجا با کشتی های تفریحی یا پرواز داخلی به هرا کلیون یا یکی از دیگر شهرهای جزیره است. هر روز کشت یهایی از سواحل آتن، پایتخت یونان، به کرت رفت و آمد می کنند و حتی توقف های کوتاهی در جزایر کوچک تر مدیترانه دارند.
برای رفت و آمد در شهر، تا کسی ها همه جا هستند و قیمت مناسبی دارند ولی اتوبوس ها هم با هزینه ی ک متر، مسافران را از ایستگا ههای مختلفی در سطح شهر جابه جا می کنند. اتوبوس ها، هم در چانیا و هم در هرا کلیون، به خارج از شهر و دهکد ه های اطراف هم می روند؛ در حالی که می توان برای رفتن به دهکده های ساحلی از قایق هم استفاده کرد. از طرفی کرت جمعیت کمی دارد و رانندگی در جزیره، کار دشواری نیست؛ کافی است گواهینامه بین المللی داشته باشید تا بتوانید ماشین اجاره کنید و برای رفت و آمد بین شهرها هم راحت تر باشید.
ا گر علاقه مند بودید آثار این تمدن مینوسی را ببینید، موزه ی باستان شناسی هرا کلیون مجموعه ی بزرگی از سنگ نوشته ها، مجسمه ها و پیکره های مینوسی و حتی ظروف و جواهرات آن دوره را در خودش جا داده. ولی در کل کرت به خاطر دهکده های کوهستانی، خانه های سفید و آبی، سواحل طلایی و گل های کاغذی اش این همه طرفدار دارد.

جزیره کرت

جزیره کرت

سواحل کرت و تفریحات دریایی
سواحل شمالی کرت خیلی شلوغ تر و محبوب گردشگران هستند و مشهورترین آن ها ساحل لیبیان  Libyan  است. ا گر فقط یک بار قرار است در زندگی تان، زیر دریا را ببینید، باید یکی از تورهای غواصی کرت را انتخاب کنید. دیدن دنیای زیر آب های کریستالی با تجهیزات و راهنمای حرفه ای، یکی از زیباترین تصویرهای تمام سفرهایتان خواهد بود. جالب است بدانید از ساحل تا صخر ه های روستای Zaros راهی نیست. زاروس و دافنِس، دو تا از روستاهای کوهستانی نزدیک به هرا کلیون هستند که هم می شود از راه جاده به آن جا رسید و هم از راه دریا. قایق های تفریحی در کمتر از بیست دقیقه شما را در ساحل سنگی زاروس پیاده می کنند و از آ نجا به قلب جنگل های کاج و سرو بلند بروید و نگران گرسنگی هم نباشید؛ توی مسیر کافه های سنگی یونانی با غذاها و نوشیدنی های مخصو ص آماده ی پذیرایی هستند.

خورد و خوراک و خرید در کرت
پنیر محلی زاروس، میزیترا از شیر میش تهیه می شود و با فلفل و سبزیجات و روغن زیتون، طعم دارش می کنند. هر جایی که یونانی های بیشتری دیدید، مطمئناً غذای خوبی دارد ولی در خود هرا کلیون می توانید یکی از بهترین بشقاب های مزه در خیابان کاتانولئون، اصیل ترین خیابان هرا کلیون، پیدا کنید: استریت کافه برای مز ه ها و چیدمان داخلی کافه و میدان و آ بنمای سنگی روبه رویش، شهرت خوبی دارد.
خیابان کاتانولئون برای خریدکردن جای پر زرق و برقی است؛ مغازه های کوچک لباس های تابستانی، گردنبندهای سنگی و کوسن های سوز ندوزی شده با رنگ های جادویی، کسی را دست خالی به هتل نمی فرستد. کرت یک جزیره ی توریستی است، پس هیچ چیزی به قیمت حقیقی فروخته نمی شود، با خیال راحت چانه بزنید.
مرکز خرید ایدولیس و هرسونیسوس با چند طبقه فروشگاه های برند و رستوران های بین المللی شان می توانند سرگرم کننده باشند. دکوراسیون خاص و مدرن کافه مایو در خیابان میلاتو را از دست ندهید چون هیچ جای دیگر شبیهش را پیدا نخواهید کرد.

اقامت در کرت
به غیر از هتل های خوبی که در هرا کلیون و چانیا، هست، هتل های محلی زیبایی را می توانید در روستاها پیدا کنید. ا گر قصد داشتید در چانیا اقامت داشته باشید،یک سری به هتل کُنتسا بزنید؛ این همان هتلی است که در فیلم زوربای یونانی نشان داده شده و صاحب امروزی هتل، همان پسرک هشت ساله ی فیلم است.

ماجراجویی در کرت
در چانیا، کوهستان های سفید را از دست ندهید. کوه های سفید با رنگ های درخشان سنگ ها و درخت هایش، راهی برای رفتن ماشین ندارد و ممکن است برای کسی که به پیاده رو ی های سنگین، عادت ندارد، سخت باشد ولی پنجمین رتبه را در کو ه های زیبای جهان دارد که همین به سختی اش می ارزد.
پارک ملی ساماریا (تنگ هی ساماریا) هم محیطی بکر و منحصر به فرد برای کسانی است که اهل طبیعتگردی هستند؛ ممکن است برای تازه کارها سخت باشد؛ اتوبو س ها از چانیا به اسفا کیا یا اماُلس می روند و از آ نجا باید تا روستا پیاده رفت و بعد از ای نکه کمی استراحت کردید دوباره به سمت تنگه حرکت کنید؛ پشت تنگه به دریا می رسد و از آن جا با قایق می توانید به چانیا برگردید.
از سواحل غربی کرت، به جزیر ههای دیگر یونان می توان سفر کرد؛ مانند کریسی که لقب جزیره ی طلایی را دارد یا کیترا که کوچ کترین جزیر هی یونان است؛ کافی است یکی از قای قها و کشتی های تفریحی زیادی را که به مقصد این جزایر در حرکت هستند، انتخاب کنید. حتی امکان ای نکه توی مسیر غواصی یا شنا کنید هم وجود دارد.

 

منبع: مجله مارکوپولو

ارسال نظر

شاید از کد اچ تی ام ال HTML استفاده نماید : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>