موضوع
آخرین اخبار

رابطه قبل از ازدواج رابطه قبل از ازدواج داشته باشیم یا نداشته باشیم؟

آیا داشتن رابطه قبل از ازدواج درست است؟ آیا رابطه جنسی به پیشرفت رابطه کمک خواهد کرد و یا برای آن مضر است؟ این‌ها پرسش‌هایی هستند که افراد برای شروع زندگی مشترک و یا در زمان دوستی با آن مواجه می‌شوند و باید پاسخ درستی به آن‌ها داده شود. از آن جایی که ازدواج یکی از بزرگترین دغدغه‌های جوانان است، آگاهی از جوانب مختلف آن به خصوص برقراری رابطه جنسی قبل از ازدواج و پیامدهای احتمالی آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورت نادیده گرفتن  این مسائل، ممکن است در آینده با مشکلات زیادی مواجه شوید. با آگاهی از تاثیرات رابطه جنسی قبل از ازدواج بر نگرش دو طرف نسبت به یکدیگر راحت‌تر می‌توانید در مورد آن تصمیم بگیرید. مشاوره ازدواج یکی از راه هایی است که می توان با دریافت مشاوره های کارشناسی و تخصصی گام بلندی در جهت ارتقاء آگاهی روابط و ازدواج برداشت.

تغییر در سطح روابط زوجین همزمان با تحولات اجتماعی

تغییرات اجتماعی که هم اکنون در سطح جامعه شاهد آن هستیم، سیر روابط امروزی را دستخوش تحولاتی  کرده است. به طوری که هم جوانان و هم خانواده‌ها دوستی‌های قبل از ازدواج را راحت‌تر می‌پذیرند و جوانان زمان‌های بیشتری را می‌توانند به تنهایی در کنار یکدیگر بگذارند. در این شرایط برقراری رابطه قبل از ازدواج نسبت به گذشته عادی‌تر و راحت‌تر شده است.

دیدگاه خانواده و جامعه بر روابط دختر و پسر

در جامعه امروزی روابط متنوع است و دختر ها و پسرها در شهرهای بزرگ بیش از سایر شهرها ارتباطات گسترده ای دارند. نگرانی ناشی از این نوع آسیب بین خانوده ها مخصوصا برای فرزند دختر وجود دارد. چرا که دیدگاه جامعه این است که در ارتباطات بیشترین صدمات روحی و عاطفی بر دختر وارد می شود. سلامت روان دختر و پسر در ارتباط قبل ازدواج آسیب می بیند. از نگاه جامعه بخشی از ازدواج های ناموفق به دلیل شکل گیری همین ارتباطات و تبدیل دوستی به ازدواج است.

علت ایجاد رابطه قبل از ازدواج

رابطه جنسی پیش از ازدواج معمولا به دلایل غریزه جنسی است. هرچند موارد دیگری را هم می تواند شامل باشد:

_غریزه جنسی: این غریزه اصلی ترین دلیل کشش دختر و پسر به سوی یک دیگر است. گرایش به رابطه به دلایل هورمونی و روانشناختی و بیولوژیکی است.

_تعهد: برخی دختران به دلیل وفادار کردن پسر به خود مجبور به انجام این رابطه می شوند. هدف آن ها معمولا متعهد کردن پسر و ازدواج با اوست. در حالیکه روش های اصولی و اخلاق مدارانه بهتری برای وابسته کردن پسران وجود دارد. بنابراین می توان با کسب آگاهی در مورد اینکه چگونه یک پسر را عاشق کنیم، ایمن ترین و موثرترین روش ها را برگزینیم.

_عادت کردن: برخی دخترها و پسرها حتی با یک بار رابطه جنسی به آن عادت کرده و دوستی های دیگر را صرفا با هدف رابطه پیش می روند.

_ترغیب رسانه ها: برخی شبکه های ماهواره ای یا فضاهای مجازی با تبلیغات پورنوگــرافی با عادی جلوه دادن این امر، جوانان را ترغیب به روابط آزاد جنسی کرده اند.

تفاوت رابطه جنسی قبل از ازدواج با بعد از ازدواج

روابط جنسی قبل از ازدواج با هدف ارضای کنجکاوی، شناخت بدن جنس مخالف و احساس قدرت در پسر یا هوس بازی است. در روابط قبل از ازدواج تعهدی وجود ندارد و بعد از ایجاد رابطه، بی میلی مخصوصا در پسران بوجود می آید. دختر تمام علاقه اش را نثار معشوق اش می کند. این در حالی است که در رابطه قبل از ازدواج توجه صرفا بر بدن دختر متمرکز است. اما روابط بعد از ازدواج با هدف حفظ زندگی مشترک و پایداری زندگی زناشویی انجام می شود. به این ترتیب زوجین بعد از شناخت یکدیگر و تعهد دائم، وارد رابطه می شوند.


رابطه قبل از ازدواج مفید است یا مضر؟

تصمیم گیری برای برقراری رابطه قبل از ازدواج به کیفیت آشنایی، سنت‌های فرهنگی، باورهای مذهبی، تربیت خانوادگی، ساختار جنسیتی خانواده و میزان تحصیلات وابسته است. در ادامه به بررسی جوانب مختلف رابطه جنسی می‌پردازیم:

۱٫ تجربه جنسی بیشتر، موفقیت در زندگی زناشویی!

به گمان برخی افراد داشتن رابطه قبل از ازدواج به صورت متعدد، باعث کسب تجربه و افزایش کیفیت رابطه جنسی می‌شود. اما در واقعیت تعداد روابط زیاد لزوما به معنای کیفیت بهتر زندگی زناشویی نیست. تحقیقات نشان داده که بسیاری از افرادی که پیش از ازدواج روابط جنسی متعدد داشتند، رضایت کمتری نسبت به ازدواج و رابطه جنسی با همسرشان نشان می‌دهند.

همچنین زمانی که تجارب روابط جنسی زیاد باشد، مقایسه نیز بیشتر می‌شود. ویژگی‌های همسر مانند جذابیت ظاهری، جذابیت فیزیکی، نحوه ارتباط و مهارت‌های جنسی با شریکان جنسی پیشین مقایسه می‌شود.

اگرچه در کشورهای غربی با وجود روابط متعدد در دوران مجردی، ازدواج‌های موفقی دارند. اما با این حال نقش عوامل فرهنگی در این زمینه را نمی‌توان نادیده گرفت. برقراری رابطه جنسی در ایران به خصوص برای دختران به راحتی مورد پذیرش واقع نمی‌شود. زیرا اهمیت باکرگی زنان در ازدواج در فرهنگ و جامعه ما بسیار مورد توجه قرار دارد.

۲٫ رابطه جنسی، جرقه عشق در زنان و قاتل عشق در مردان

با برقرای رابطه جنسی، هورمونی به نام اکسی توسین در بدنتان ترشح می‌شود. به واسطه این هورمون ممکن است وابستگی شدیدی نسبت به آن مرد ایجاد شود. در نتیجه در کنار او بودن و ازدواج با او هدف زندگی‌تان خواهد شد. در واقع چشم‌هایتان بر روی حقایق بسته می‌شود و تصمیم گیری منطقی برایتان دشوار می‌گردد. در این شرایط ممکن است عیب‌های او را نبینید. در مقابل برقراری رابطه جنسی برای مردان معمولا نتیجه معکوس به بار می‌آورد و بعد از رابطه جنسی تمایل کمتری به ازدواج نشان می‌دهند. در واقع این موضوع نشات گرفته از تفاوت تنوع طلبی جنسی در مردان و زنان است. زیرا تنوع طلبی جنسی مردان از زنان بیشتر بوده و رابطه جنسی برای آن ها بخش جدایی ناپذیری از زندگیشان است.

۳٫ قدم گذاشتن در وادی دو راهی‌ها و بلاتکلیفی‌ها

علاوه بر موارد ذکر شده باید در نظر داشت که اگر امور مطابق میل تان پیش نرود و این رابطه به ازدواج ختم نشود، چه شرایطی را تجربه خواهید کرد. پس در صورتی که تمایل به برقرای رابطه جنسی پیش از ازدواج دارید باید ریسک منتفی شدن ازدواج را نیز بپذیرید. در این شرایط با بلاتکلیفی‌های زیادی رو به رو می‌شوید. چون در آشنایی با مردی دیگر، چه صحبتی از رابطه جنسی پیشین خود به میان آورید یا این موضوع را پنهان کنید، در هر صورت مشکلاتی برای‌تان به وجود خواهد. در صورت دروغ و پنهان کاری در ازدواج و سپس برملا شدن واقعیت مسلما زندگی مشترک شما متزلزل خواهد شد.

۴٫ خطر بارداری در رابطه جنسی قبل از ازدواج

به هرحال در صورت برقراری رابطه جنسی و نزدیکی، احتمال حاملگی وجود دارد. عاملی که باعث هراس هر دو طرف می‌شود. مسلما هیچ زوجی نمی‌خواهند قبل از ازدواج پدر یا مادر شوند.

۵٫ کیش و مات شدن دختران در بازی رابطه مردان

زمانی که با مردی آشنا می‌شوید، برقرای رابطه جنسی در کنترل شماست. بدین معنا که مرد در ازای تعهد و حفاظت از زن تقاضای رابطه جنسی می‌کند. حال اگر دختری به دلیل عــشق اشتباه و بدون اینکه مردی به او متعهد شده باشد به این رابطه تن دهد، بدون اینکه تعهدی را رسمی کرده باشد اعمال قدرت خود را از دست می‌دهد .

۶٫ رابطه قبل از ازدواج | جذابیت فیزیکی به مرور از بین می‌رود

اگر جذاب‌ترین دختر هم باشید بعد از مدتی آن جاذبه فیزیکی برای مردی که با او رابطه جنسی داشتید، از بین می‌رود. در این شرایط شخصیت مرد و میزان تعهد و وفاداری او تعیین کننده ثابت قدمی اوست. برای کسب آگاهی از نشانه های رابطه بی سرانجام کلیک کنید.

نتیجه گیری درباره رابطه قبل از ازدواج

طبق تحقیقات افرادی که برای به تاخیر انداختن نیاز جنسی خود توانایی بیشتری دارند، شانس بیشتری برای تجربه ازدواج موفق دارند. در واقع بسیاری از افراد، از نیاز جنسی خود به عنوان مرهمی برای زخم‌های روحی خود استفاده می‌کنند. عجولانه عمل کردن در این مورد می‌تواند با نداشتن احساس ایمنی روانی در ارتباط باشد. البته موقعیت و شرایط افراد بسته به زندگی آن‌ها متفاوت است پس فرمول واحدی برای همه وجود ندارد.
یکی از عوامل مهمی که افراد را به ازدواج ترغیب می کند، برقراری رابطه جنسی است. زمانی که دختران به وسیله سکس با دوست پسر به راحتی با در اختیار گذاشتن خود، این عامل مهم را از بین می برند، نباید انتظار داشته باشند که پسران میل و رغبتی به ازدواج داشته باشند. زیرا آن ها به یکی از مهمترین اهداف خود یعنی رابطه جنسی به راحتی می رسند.

سخن آخر

در آخر اینکه ازدواج موفق تحت تاثیر عوامل بسیار متعددی است و تنها تجربه رابطه جنسی دلیلی بر موفقیت یا عدم موفقیت آن ازدواج نیست. اگر در برقراری رابطه قبل از ازدواج تردید دارید یا اگر رابطه برقرار کرده‌اید و در ازدواج‌تان با چالشی مواجه شده‌اید، توصیه می‌شود که از کمک یک روانشناس استفاده کنید تا از بلاتکلیفی‌ها رها شوید. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با کادر متخصصان مجرب یاریگر شما خواهد بود.

 

ارسال نظر

شاید از کد اچ تی ام ال HTML استفاده نماید : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>